Aile hekiminin gorevleri nelerdir? 2018 - 2019

13:22 Adem Döğer 6 Comments


Aile hekimini görevleri :


Sayılacak görevler aile hekimine kayıtlı kişiler için geçerlidir. Ve tüm yapılan hizmetler ücretsiz olup sizden para talep edilmemektedir.

Muayene ve Takip ( Her türlü rahatsızlığınızda ilk muayenenizi aile hekimi yapmaktadır. - Acil vakıalar hariç)
Gebe ve Lohusa izlemi
Bebek - Çocuk İzlemi
Aşılama Hizmetleri
Aile Planlaması
Kan Tetkikleri ( Temel Laboratuvar Hizmetleri )
Evde Bakım Hizmeti ( İlk müracaat aile hekimine yapılabilir )
Raporlar


Muayene ve Takip

Her türlü sağlıkla ilgili rahatsızlığınızı ilk olarak aile hekimine danışabilirsiniz. Burada acil vakıalar hariçtir. Acil olaylarda acillere başvurun. Aile hekiminiz sizin şikayetlerinizi dinleyecek, muayene edecek, gerek görürse kan tahlili isteyecektir. Tanısına göre size ya hiç ilaç vermeden rahatsızlığınız hakkında bilgi verecek ya ilaç tedavisi başlayacak ya da sizi uygun gördüğü bölüme yönlendirip sevk edecektir. Sevk edilen bölüme gittiniz, araştırılıp hastalığınız ortaya konuldu. Bundan sonrası için de eğer hastalığınız kronik ise yani uzun süre takip gerekli bir hastalıksa takiplerinizi aile hekiminiz yapabilir. Takipler sırasında yine gerek gördükçe sevk edebilir.


Gebe - Lohusa İzlemi

Gebelik öncesi, gebelik sırasında, doğum ve sonrası için aile hekiminizden bilgi alabilirsiniz. Aile sağlığı merkezinde gebelik sırasında sizi en az dört kez izleyecek, bebeğinizin kalp seslerini dinleyecek, tansiyon, nabız, boy, kilo takibinizi yapacaklardır. İki kere tetanoz aşısı yapılacaktır. Gerektiğinde sizi ikinci basamak hastanelere sevk edecektir.


Bebek ve Çocuk İzlemi

Aile sağlığı merkezinde bebeğinizin doğumdan sonra altı yaşına kadar belli aralıklarla boy, kilo, baş çevresi ölçümü yapılmaktadır. Büyüme ve gelişme takibinde dengesizlik olan bebek ve çocuklar hastanelere sevk edilir. Ayrıca iki yaşına kadar olan aşılar burada yapılacaktır.


Aşılama Hizmetleri

Gebelikte yapılan tetanoz, bebeklerin aşıları, diğer yetişkinlerin aşıları aile sağlığı merkezinde yapılmaktadır.


Aile Planlaması

Uygun korunma yöntemleri hakkında bilgi verilecektir. Gerekli enjeksiyon, kondom ve ria ücretsiz temin edilmektedir.


Kan Tetkikleri

Aile hekiminiz gerek gördüğü kan tetkikini isteyebilmektedir.


Evde Bakım Hizmetleri

Yatalak hastalarınız için ilk başvurunuzu aile hekiminize yapabilirsiniz. Aile hekiminiz eve gelip yerinde muayene edecek, gerekli evrakları doldurup sizi evde bakım hizmetleri ( devlet hastanesi bünyesinde )ne yönlendirecektir.


Raporlar

Aile hekimi sağlık raporu, işe başlama raporu, ehliyet raporu ve evlilik raporu gibi raporları verebilmektedir. Yine sağlık raporu verirken sizi yönlendirme ve uzman tetkiklerini görmek isteyebilir.

en son olarak aile hekimlerine acil nöbetleri de getirildi - bir çok angarya ile boguşan biz aile hekimleri nasıl ve kime hizmet verelim gerçekten anlamak zor -- 

---------------------------------------
Aile hekiminin görevleri ile ilgili aramalar  - aile hekiminin görevleri nelerdir maaşı sağlığı elemanının aile hekimi sorgulama çalışma saatleri hekimliği uygulaması görev ve sorumlulukları  görevi 2018 2019 2020 istanbul izmir ankara konya adana bursa il merkezi hekimliğinin görevleri

Bu yazılara da göz at !!

6 yorum:

Adsız dedi ki...

sayın sağlık bakanımıza avcılar gümüşpala denizköşler mahallesinde agır özürlü annesi olan vatandaşım yanlızca sağlık ocağına gelin bakalım deniyor eve hemşire doktor hizmeti riça ediyoruz acil özellikle solunum hemşiresi lütfen magduruz

Aile Hekimi dedi ki...

Merhaba
öncelikle geçmiş olsun
her şeyde olduğu gibi burada da bir prosedür var.
Eğer yatalak bir hastanız varsa
1 -aile hehimine gidip evde bakım ihtiyacınızın olduğunu söyleyin.
2- aile hekiminiz eve gelip değerlendirecek ve evde bakım hastası olduğuna kanaat getirirse size belli formlar verecek
3- bu formlar ile beraber devlet hastanesine müracaat edip evde bakım için başvuru yapacaksınız.
4- şartlar uygunsa sizin eve doktor da hemşire de gelecektir.

ebabil dedi ki...

bu yazıyı yazdıktan sonra aile hekiminin görevleri neredeyse iki katladı bunun için en kısa zamanda bu yazıyı tekrar güncellemeliyim

Adsız dedi ki...

Aile hekimleri üçlü ve dörtlü test yapıyor mu

ebabil dedi ki...

hayır yapılmıyor

Adsız dedi ki...

Allah yardımcınız olsun gerçekten değerli bir meslek halkımız kıymetini bilmiyor emeğinize sağlık