Evlilik için - Nikah için saglik raporu sorunlari 2014

. . 297 yorum:

Öncelikle bu sayfa altında sorulara yanıt vereyim dedim. Zaman içinde burada cevaplara ulaşabilirsiniz diye düşündüm. Evlilik için sağlık raporu veya nikah işlemleri için sağlık raporu hakkında sık sorulan soruları toparlayıp, cevapları altına yazdım.

Önce bu yazımızı okuyun : 
YORUM SAYISI 200 Ü AŞTIGI İÇİN AŞAGIDA EN SON YORUMLARI GÖREBİLMENİZ İÇİN 

DAHA FAZLASINI YÜKLE KISMINA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ


Evlilik icin saglik raporu nasil alinir?


Soru : merhabalar ben istanbulda nişanlım ise trabzonda yaşıyor evlilik başvurusunu nasıl yapacağız? şimdiden teşekkürler..

Cevap : Mehaba, her ikiniz de ayrı yarı tüm belgeleri toplayıp kendi yaşadığınız yerdeki nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Hangi ilde nikah kıyılacaksa diğer taraftaki eşiniz izin belgesi alıp size yolluyor. Kendisinin gelmesine gerek kalmadan nikah işlemleri için başvuru yapmış oluyorsunuz.


Soru : Erkek için farklı, kadın için farklı kan değerleri mi isteniyor?

Cevap : Hayır, değerleri isteyen doktora göre değişmekle birlikte kadın için erkek için aynı değerlere bakılıyor.


Soru : Merhaba,İlk olarak bağlı olduğumuz aile hekimimize başvuruda bulunduk ve kendisi istenilen testleri ASM'de yapılmadığı için dışarıda yaptırıp sonuçlarını getirmemizi istedi. Biz bugün nişanlımla Pendik Devlet Hastanesine bağlı semt polikliniğine testlerimizi yaptırarak raporumuzu almak için gittik. Bizden yapılacak testler ve çekilecek röntgen filmi için toplamda 162 tl ücret aldılar. Bildiğimiz kadarıyla evlilik raporu ücretsiz alınıyordu. Bu konuda bizi bilgilendirir misiniz ?

Cevap : Aile sağlığı merkezlerinde her gün kan alınmakta, fakat kanlar genelde aile sağlığı merkezlerinden farklı laboratuvarlara gönderildiği için belli saatlere kadar alınmaktadır. Mesela bizim asmde de saat  8 - 10 arası kan alınmakta, santrifüj yapılıp 11 de kurye ile alınmakta ve laboratuvara gönderilmekte. Siz acelemiz var demişseniz ya da o güne mahsus kan alma işleminde aksama mevcutsa yapılamamıştır.


Soru : Evlilik için sağlık raporunu test yaptırmadan aile hekimimizden alabilirmiyiz acaba onca koşuşturma içinde bu ne saçmalıktır anlamadım. ben nişanlımla evlenmeye karar verdiysem her şekilde evlenirim zaten iyi günde kötü günde demiyormuyuz ayrıca bir hastalığımız çıkarsa hayır evlenemezsiniz mi diyecekler bu kısıtlama da nedir yardımcı olunuz lütfen.

Cevap : Bu kısıtlama sizin sağlığınız için. Öncelikle hayır , evlenemezsiniz diye bir şey yok. Çok ciddi problemlerde bile uzman kararı ile evlenebilirsiniz. Fakat kan uyuşmazlığını önceden tespit etmek amacı ile yada aids, hepatit, frengi gibi hastalığı bulunan biri ile evlenmiş olsaydınız ve size söylenmemiş olsaydı, bu durumda ne yapardınız? sorusunu kendinize sorun. Böyle sonuçlar çıkınca da evlenebiliyorsunuz. Önce aşı oluyorsunuz ya da eşiniz tedavi oluyor, sonra uzmanın kararı ile ki bu da testlerin sonuçlarına göredir, yine evleniyorsunuz. Akut nöbet geçiren psikiyatri hastaları bile tedavisi yapılıp akut dönem geçtikten sonra evlilik raporu alabilmektedir.


Soru : merhabalar nikah icin saglik raporu almam gerekiyo kendim yurt disindayim esimde bulgaristan vatandasi nikahimiz turkiyede kiymak istiyoruz saglik raporu icin Edirneye gelip almak istiyordum ama nasil bir yol izlemem gerekiyor ve bir gunde alabilirmiyim acaba yardimci olabilirseniz sevinirim

Cevap : Merhaba, öncelikle yurt dışı vatandaşı olduğu için resmi işlemler çok zor ilerleyecektir, bu bilinen bir gerçek. Eşinizin sağlık raporunu istenen belgeleri hazırladıktan sonra kendi aile hekiminizden, o kabul etmezse toplum sağlığı merkezlerinden alabilirsiniz. Aile sağlığı merkezlerinden istenen kan değerleri de hem sizin için hem eşiniz için ücretsizdir, fakat bir günde sonuçlar çıkmaz ve belli saatlerde kan alınmaktadır.


Soru : Selam ben saglık raporumu once verem savaşta rontgen cekılerek basladım. Aynı zamanda ılk evragıda burda aldım. Daha sonra üreme saglıgı merkezınden kan tahlılı raporumu aldım, bu raporda verem savasın bana verdıgı rapora işlendi. Burdan aile hekımıme gıdıp raporumu onaylattım ve toplum merkezınde son onayı yaptırdım fakat nışanlımın saglık raporunu cıkartmamız gerektıgınde işler bu kadar kolay olmadı bu arada nışanlım baska bır ılçede ıkamet etmektedır verem savastan almamız gereken rapor kagıdını aile hekımınden almamız gerektıgı akabınde verem savaş a muracat etmemız gerektıgı ve kan tahlılının en son yaptırmaz gerektıgı soylendı benım sormak ıstedıgım bu işin bır standartı yok mudur nıye ınsanlara farklı farklı eziyetler yapıyolar merak edıyorum açıkcası teşekkürler.

Cevap : İşin standardı var elbette, Aile hekiminize gidip istenen belgeleri öğrenin, telefon numarasını da alın. Sonra sizi yönlendirdiği yerlere gidin. Gittiğiniz yerde aile hekiminizle ilgili sorun olunca telefon edin ve durumu anlatın. Büyük ihtimal bir yanlış anlaşılma olmuştur ve sorun çözülecektir. Bazı birimler haklı olarak yönlendirilmeden kendi gelen hastaları kabul etmemekteler.


Soru : Testlerimin gizli kalması gerekiyor. Nasıl yapmalıyım ?

Cevap : Öncelikle testlerinizi doktorunuzdan ve aile sağlığı merkezi doktorlarından başkası göremez. Fakat görülmesini istemediğiniz sonuçlarınız eğer hastalıklar hakkında pozitif bilgiler veriyorsa bu durumda eşinizin bunu bilmeye hakkı var. Konu hakkında eşiniz de bilgilendiriliyor ve yapılması gereken ne ise o şekilde yapılıyor. Mesela eşinize aşı yapılıp sonucu beklenebilir, sizin tedaviniz ve takibiniz yapılabilir gibi ..


Soru : Bütün tetkikleri aile sağlığı merkezinden yaptırıp sağlık raporumu da alabilir miyim ?

Cevap : Çoğu yerde bu tetkiklerin tamamı aile sağlığı merkezlerinde yok. İstanbul'da şimdilik kan değerlerinize bakılıyor. Akciğer filmi ve kan grubu kartını değişik yerlerden alıp aile hekiminize sağlık raporunu  onaylatıyorsunuz.


Soru : Test yaptırıp yaptırmamak isteğe mi bağlı? Yaptırmak istemezsem ne olur ?

Cevap : Öncelikle bu konu aile hekimini aşar. Sizi toplum sağlığı merkezine yönlendirir. Onlarda rapor vermezler. Sizi devlet hastanesine yönlendirirler. Onlarda tetkik yapmadan rapor vermezler. Sonuçta bir sürü yere gidersiniz ama tetkiksiz size kimse rapor vermez :)


Soru : merhaba haziran ayında nikahım var.ama evlilik için sağlık raporu için yaptığımız testlerde nişanlımda hepatit B çıktı.bu konu hakkında ve testler hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.şimdiden tşklr.

Cevap : Merhaba, geçmiş olsun. Hepatit konusunu sitemizde bulabilirsiniz ama ben işleyişten bahsedeyim. Eşiniz hepatit ise size bir doz hepatit aşısı yapıp, ileri tetkik için sizi devlet hastanesi dahiliye polikliniğine gönderirler. Eğer eşinizde aktif bir hepatit varsa kontrol altına almak için tedavi edilir. Eğer eşinizde kronik ve aktif olmayan hepatit varsa takibe alınır. Eğer eşinizde taşıyıcılık var ve kendisi rahatsız değilse eşinizle ilgili işlem yapılmaz. Ama her halükarda size bir ay sonra tekrar bir doz hepatit aşısı daha yapılır ve yaklaşık 15 gün sonra aşının etkili olup olmadığı kontrol edilir. Eğer tutmuşsa raporunuzu alabilirsiniz. Eğer tutmamışsa 5 ay sonra tekrar aşı yapılıp tekrar tutup tutmadığına bakılacak ki bu çok çok nadir bir durumdur.


Soru : Sağlık raporu verilirken bayanların bekaretine, kızlığına bakılıyor mu?

Cevap : Hayır, bakılmıyor. Kişi kendisi istemeden böyle bir şey kimsenin hakkı olamaz bu konuda da aileler ısrar edemez.


Soru : Sevgili hocam öncelikle bukadar net anlaşılır bir dille yazdıgınız icin teşekkür ederim..şimdi hocam benim sıkıntım bundan 3 yıl önce askerde kıl dönmesi ameliyatı olacagım sırada kanımda hepatit-b virüsü saplandı ve bu durum  beni 3 yıldır rahatsız ediyor kendi kendime ben artık evlenemiycem beni kimse istemez ve bunun gibi bir cok soru işareti vardı kafamda ve nihayetinde o gün geldi cattı ben nişanlandım ve evliligimize 6 ay kala kendisine durummu söyledim.oda hoş görü ile karşıladı.ve şimdi aşı yaptırdı 2.aşıyı 1 ay sonra son aşıyı ise 5 aysonra yapacakmış..hocam benim bu bildigim şeyler yanlışmı eyer dogrusu neyse yazabilirmisniz.ve hocam evlenmemde herhangi bir sakınca varmı ? yardımlarınız icin şimdiden cok teşekkür ederim..

Cevap : Tedavinizi gördükten sonra sizden daha sağlıklısı yok, rahat olun. Ama rahatlık doktor takibi ile birlikte olmalı ..


Soru : Özel kuruluşlarda verilen evlilik raporları neden kabul edilmiyor?,  yasaya uygun mu kabul edilmemeleri?

Cevap : Özellerde tetkiklerinizi yaptırabiliyorsunuz, fakat onay kağıdı olan sağlık raporunu ya aile hekiminiz, o yoksa toplum sağlığı merkezleri onaylaması gerekiyor.

Evlilik öncesi sağlık raporu ile ilgili sorularınız için çevrim içi isek soru sor sayfasından direkt, çevrim içi değilsek buraya yorum bırakarak sorabilirsiniz.

---------------------------------------------

Evlilik için sağlık raporu ile ilgili aramalar  - formu gerekli belgeler nereden alınır örneği 2013 ücreti 2012 veren hastaneler formu indir nikah için sağlık raporu ile ilgili nereden alınır nikah için sağlık raporu 2013 nikah için gerekli evraklar vdrl içeriği örneği geçerlilik süresi

297 yorum:

 1. SAĞLIK RAPORU ALMAYA KENDİM Mİ GİTMELİYİM
  AİLEMDEN BİRİSİ BENİM YERİME ALAMAZ MI

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle KENDİNİZ gitmelisiniz. Ve varsa tüm sağlık sorunlarınızı söylemelisiniz.

   Sil
 2. Daha önce verem geçirdim şimdi kanda belli olur mu problem çıkar mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kanda değil ama akciğer filminde çıkabilir eğer leke yani hastalık geçirdiğini gösteren sekeller bırakmış ise.

   Bir de koldan yapılan ppd testinde çıkar geçirdiğine dair fakat evlilik için istenen sağlık raporunda bakılmıyor.

   Herhangi bir sıkıntı olmaz.

   Sil
  2. selam ben evlilik için rapor alicam fakat o raporda neler çıkıyor ayrıntılı anlatır misiniz nelere bakiyorlar

   Sil
  3. burayı inceleyin:
   http://www.ailehekiminesor.com/2012/06/evlilik-icin-saglik-raporu-nasil-alinir.html

   Sil
 3. evlilik için yani nikah işlemleri için sağlık raporunu başka bir aile hekiminden alabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı ilde başka bir aile hekimine muayene olamazsınız fakat başka bir ilde misafir olarak muayene olup rapor alabilirsiniz. Hayırlı olsun..

   Sil
 4. Küçük yaşta yani 18 den önce evlilik için sağlık raporunu nereden alıyoruz aile hekiminden mi?
  18 yaştan küçük evlenebilmek için şartlar nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 18 yaştan küçükse 17 - 18 arası yaşlar için ekstradan velinin izni gerekmektedir. Sağlık raporu için gereken şartlarda normal yaşlar için de geçerli olan şartlardır.

   Sil
 5. merhabalar. ben ve sevgilim 15 yaşındayız. evlenmek istiyoruz kız arkadaşımda evdeki huzursuzlukran dolayı çok istiyor bu yaşta evlenmeyi acaba ben kız arkadaşımı kendi rızasıyla kaçırsam ailesi dava'da bulunsa ceza yermiyim ? 15 yaşında nasıl evlenebilirim? evlenmeden kaçırsam ne olur? ceza yermiyim .. teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 15 yaşında evlenemezsiniz
   ceza yersiniz
   adam kaçırmak suçu ile..

   en iyisi ailesinin problemlerinde çözüme dahil olmanız..

   Sil
 6. Merhabalar;
  Biz nişanlımla birlikte kıbrısta ikamet ediyoruz ikimizde tc vatandaşıyız ve ararlık ayında evlenmek için basvuru yapmamız gerekıyor ancak işyerlerimiziden hafta içi izin alamadığımız için tc e gelip başvuru yapmamız ve süreci takıp etmemiz çok zor. ancak nişanlım belli bir donem ist olacak nasıl bır yol izleyebilriiz? Kıbrısta yapılan test sonucnu aile hekimi onaylayabiliyormu yada bir gunlugune gelsek yapabılıyormuyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba.

   öncelikle tc vatandaşı olmanız işleri kolaylaştırır.

   Eğer istanbul da aile hekiminiz varsa ki bunu internetten aile hekimim kim diye aratırsanız bulabilirsiniz. kan testlerinin sonuçları, kan grubu kartı ve akciğer filmi , bir de fotoğraf ile birlikte aile hekiminize başvurursanız bir gün içinde hallolur. Kıbrısta bunları yaptırın, bir günlüğüne ikinizde istanbula gelin ve aile hekiminize başvurun.

   Eğer istanbulda aile hekiminiz yoksa her hangi bir aile hekimine evreklarla yani testler, kan grubu kartı , akciğer filmi ve fotoğraf ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Durumu izah edin. Yardımcı olacaktır. Eğer kimse yardımcı olmuyor ise yunus emre asm ye beklerim. Üsküdar kirazlıtepede ben yardımcı olabilirim. Memmnuniyetle.. :)

   Şimdiden hayırlı olsun.

   Başvuru anında ikinizinde olması gerekmekte..

   Sil
 7. iyi günler hocam biz önümüzdeki ay nikah kıydıracağız ancak ikimizde farklı yerlerde yaşıyoruz sağlık raporlarını ayrı yerlerden alabilir miyiz? nasıl bir yol izlemeliyiz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ikiniz de ayrı ayrı yerlerden alabilirsiniz.

   hayırlı olsun..

   Sil
 8. Merhaba hocam,
  Kan yoluyla bulaşabilen hepatit b-c,hiv, evlenmek istiyen herkese yapılıyor mu? Ben yapıldıgından emin olmak istiyorum, yapılmıyorsa dışarıda yaptırmamıza gerek var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. herkese yapılıyor
   eğer yapılmadan verilmiş işe dışarıdan yaptırınız..

   bu konu gerçekten çok önemli .. dikkat ediniz..

   Sil
 9. merhabalar eşim kırgız vatandaşı ve 2.5 aylık hamile. Şimdi ben bağlı bulunduğum asm den evlilik raporu almak istiyorum. Apostil edilmiş evraklarımız hazır. Sadece sağlık raporu kaldı. Ve eşim hamile olduğu için kan testi yaptırmamıza gerek var mı? Birde eşim yabancı uyruklu olduğu için kendi aile hekimim bu raporu eşimede verirmi yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   eşiniz Türkiye'de ise alabilirsiniz
   fakat her doktor misafir hastaya özellikle yabancı uyruklulara nasıl bir prosedür uygulandığını bilmediğinden vermek istemeyebilir.

   İstanbul üsküdar kiralıtepede yunus emre asmye beklerim, yardımcı olabilirim..

   İkincisi eşiniz hamilede olsa testleri yaptırmak zorunda..

   Sil
  2. bir de unuttuğum bir şey var : hamile iken akciğer filmi çektirilmez, diğer istenen tetkikleri yapmalısınız..

   Sil
 10. Kanimda hepatit C çıktı.Bütün dünyam yıkıldı.12 yıl birlikteyiz ve evlenecekken bu çıktı.Eşimde yok.Çok sağlıklıyım.Anlamadım gitti.Biz evleneceğiz ama izin vereceklermi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   hepatit c olmanız evliliğe engel değildir
   sizin tevavi ve takip yapıldığınıza ve eşinizin de konu ile ilgili aydınlatıldığına dair yazılarla birlikte rapor alabilirsiniz.

   Hayırlı olsun

   Sil
 11. merhaba,yabancı uyruklu arkadasım bır turk kızla evlenecek,gerekli testleri yapmış,ama nereye onaylatacagını bılmıyor,yanı bu testlerle saglık raporunu alacagını...herhangi bir aile hekimi olur mu? bir tane aile hekımıne gıtmıs onaylamamıs birisi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. türk bayanın aile hekimine gitsinler
   hem bayanın hem de yabancı erkeğin işlemlerini gerçekleştirecektir
   fakat normalde böyle olması gereken işlemleri bilmedikleri için aile hekimleri bazıları yapmıyorlar
   internetten aile hekimini öğrenebilirsiniz
   olmazsa istanbul üsküdar kirazlıtepede yunus emre asm'ye beklerim :)

   Sil
 12. cok tesekkur ederim hızlı cevabınız için size ve sitenize ben de doktorum ama bilemedimdim :)

  YanıtlaSil
 13. Selam hacam benim nişanlımı 18 yaşını bitirmeye 1 ay kaldı evlilik raporu alabilirmiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aleyke
   evlilik için sağlık raporu alabilirsiniz fakat evlilik için istenen belgelerde ana- babasının izninin de olması gerekmektedir.
   Sağlık raporunda sıkıntı olmasa da diğer belgelerde sıkıntı olur. Veli izni gerekir.

   Sil
 14. Merhabalar;
  Düğünümüz 6 ay önce oldu ve resmi nikah işlemleri yetişmediğinden şimdi başlattık bütün herşeyi tamamladık fakat sağlık raporunda eşimde aileden gelen bi kanda (A2) saptandı. Bu durum evliliğimize engel değilmiş fakat ileride sorun yaşarmıyız veya doğacak olan çocuklarda herhangi bir sağlık sorunu baş gösterirmi? Kandaki bu aileden atadan gelen bozukluk bulaşıcı veya ölümcül birşey değilmiş. Hemotoloji uzmanına sevk etti orada herhangi bir sıkıntı çıkarmı?
  Saygılarla iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   herhangi bir sorun teşkil etmez, talasemi taşıyıcılığı tanısında kullanılır..
   Açıkcası evlilik için gereken sağlık raporlarında bu teste bakmanın hiç bir anlamı da yoktur..
   Geçmiş olsun ve hayırlı olsun ..

   Sil
 15. merhaba erkek arkadaşımla evlenmeye karar verdik ama ileri derecede iğne fobisi olduğu için damar yolundan kan aldıramam diyor gerekli testler için parmaktan kan alma yöntemi olabilirmi cevabınız için şimdiden tşkler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şimdiden hayırlı olsun..

   gerçekten çok korkuyorsa devlet hastanesinden psikiyatri bölümü ile görüşüp kan aldırmadan rapor verilebilmesi için bir kağıt ya da belge isteyebilirsiniz..

   Aslında aldığınız kağıdın bir değeri olmasa da aile hekimine durumu açıklar ve evraklarınıza not düşerek sağlık raporu alabilirsiniz..

   Fakat bunu sizin için istemeyiz, çünkü eşinizde sarılık yani hepatit - hıv yani aids olabilir ve şu an tamamen sağlıklı gözükebilir. Bu ihtimal olsa da olabilecek bir şeydir. Bundan dolayı ne yapıp edin ondan kan aldırıp sonuçlarına baktırın.

   Yanlış düşünüyorsam affedin ama aids olduğunuzu öğrenince iş işten geçmiş olacak ve bu olaylarla karşılaştıklarımız oldu..

   Tekrar hayırlı olsun

   Sil
 16. Merhaba biz geçen yıl evlenmeye karar verdik ve saglık raporumuzu aldık fakar gun almak için belediyeye gidecegimiz gun nişanlımın yurt dısına cıkması gerekti 3 aylıgına ırak,a gitti biz simdi tekrardanmı saglık raporu cıkartmak zorundayız üstelik artık birlikte yasıyoruz işlemleri nasıl baslatacagız bulundugu semtte ikimizinde aynı anda basvurudamı bulunması gerekiyor misafir olarak bende işlemleri bu semtte yaptırabilirmiyim...Şimdiden Teşekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba öncelikle sorulara ayrı ayrı cevap vereceğimi belirteyim

   Sil
  2. biz geçen yıl evlenmeye karar verdik ve saglık raporumuzu aldık fakar gun almak için belediyeye gidecegimiz gun nişanlımın yurt dısına cıkması gerekti 3 aylıgına ırak,a gitti biz simdi tekrardanmı saglık raporu cıkartmak zorundayız

   cevap : raporun geçerlilik süresi 6 ay dır. Tekrardan çıkarmalısınız..

   Sil
  3. işlemleri nasıl baslatacagız bulundugu semtte ikimizinde aynı anda basvuruda mı bulunması gerekiyor misafir olarak bende işlemleri bu semtte yaptırabilirmiyim ?

   cevap : siz ve eşiniz aynı şehirde iseniz ayrı ayrı, herkes kendi aile hekimine gitmeli ve işlemleri başlatmalı

   eğer farklı şehirde aile hekimleriniz gözüküyorsa birinizin aile hekimine gidip kayıt aldırabilir ve o doktordan ikinizde raporunuzu alabilirsiniz..

   Hayırlı olsun :)

   Sil
 17. Merhabalar nişanlım bayan kosova vatandaşı. Evlenmek için lazım olan sağlık raporunu, onunda burda çıkarması gerekir değil mi? İkimizdende istenilen testleri Türkiye'de devlet hastanesinden rahatlıkla temin edebilirmiyiz? Beni kapsayan aile hekimi, nişanlımında sağlık raporunu onaylarmı? Ve son olarak bu rapor için maksimum ne kadar ücret çıkar?:) Şimdiden ilginize minnettarım.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşiniz sizin aile hekiminizden raporunu alabilir ..

   tüm testleri devlet hastanesinden yaptırıp alabilirsiniz..

   maksimum ücreti kestirmek çok zor 15 tl akciğer filmi 200 tl kan değerleri olsa 200 - 250 arası tek kişi için ücret çıkabilir ..

   aile hekimi ücret almayacaktır..

   hayırlı olsun..

   Sil
 18. Merhaba Futbol için sağlık raporu alacağım.16 yaşındayım
  bir sorun olur mu ?

  YanıtlaSil
 19. İYİ GECELER EVLİLİK İÇİN TEST YAPTIRDIM SONUÇ NORMAL YANLIZ EVLİLİK TESTİNDE AIDS E BAKILIYORMU 5 SENE ÖNCE BİR İLİŞKİM OLDU ONUN İÇİN SORUYORUM TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
 20. öncelıkle kolay gelsın . benım bır sorum olucaktı ,12 eylulde evledım dün saglık ocagından aradılar ve tekrar kan vermemız gerektıgını soyledıler .bunun sebebi ne olabılır sonuclar temizdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler
   hayırlı olsun
   normalde böyle bir uygulama yok
   arayanlara neden aradıkları hakkında bilgi almak istediğinizi söyleyin..

   Bir yanlış anlaşılma olmuş olabilir ::

   Rutin uygulamada olmaya bir şey..

   Ben de merak ettim..

   Öğrenince buraya yazarsanız sevinirim.

   Sil
 21. mrb benim kafam çok karıştı şimdi ben gazianeteprte nişanlım edirnede oturyo şimdi evrakları nasıl hazırlıyacaz şöyle yapsak olurmu ben antepteki aile hekimine gidip rapor alsam eşim edirnedeki daha sonra gerekli evrakları nişanlım kendi ilinde ben kendi ilimde yaptıktan sonra ben evrakları edirneye yollarsam nişanlım nikah tarihini alabilirmi bemi aydınlatırsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. her ikiniz de bulunduğunuz illerde evrakları tamamlayıp bulunduğunuz ildeki nufus müdürlüğüne müracaat yapın. onlar eşinize yollamak üzere bir belge verecekler - izin belgesi... İzin belgesini eşinize yollayın eşiniz edirnede nikah işlemlerini halledip tarihinizi alabilir ..

   hayırlı olsun
   mesut yaşayın :)

   Sil
 22. iş icin saglik raporu nerden alabilir tam tesekkullu olmak zorundami

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. http://www.ailehekiminesor.com/2012/10/is-icin-saglk-raporu-nereden-ve-nasl.html

   bu linkte cevabını bulabilirsiniz

   Sil
 23. Merhabalar; Ben Nisan Ayında evleneceğim Nişanlım üsküdarda ben İse Ümraniyedeyim Acaba İkimizde Benim Bağlı Olduğum Aile Hekmindenmi Sağlık Raporu Alacağız Yoksa ikimizde Bağlı bulunduğumuz hekimdenmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İKİNİZ DE AYRI AYRI HEKİMLERİNİZE GİDECEKSİNİZ

   Sil
  2. Merhabalar Hocam Bazı Bilgilerde Aile Hekimliği Dahil Tüm herşeyin Verem Savaş V.S Gibi işlemlerin tamamının Çiftlerin birlikte yapılacağı Söyleniyor kafam çok Karıştı Saygılarımla

   Sil
  3. Normalde herkes kendi aile hekiminden almalı fakat bazen hastalar gibi doktorlarda işleyişin nasıl olduğunu bilmiyorlar..

   Fakat eğer farklı illerde bulunuyorsanız ve işlemler için buluşmuşsanız o zaman misafir olarak birinizin aile hekimine gidebilirsiniz.

   Örnek verelim :
   A ile B evlenecek .
   Allah mesut etsin :)

   A Ankara'da B de Burasa'da yaşıyor ve aile hekimleri de oradalar.

   A bursaya işlemler için gittiğinde Bnin Aile hekimine beraber gidip hem Anın hem de Bnin raporlarını alabilirler..


   İkinci örnek ise :

   Z ile Y evlenecekler.
   Allah hayırlı , mübarek eylesin :)

   Z Zonguldak'ta Y de Zonguldakta oturuyor. Z kendi aile hekimine gidecek, Y de kendi aile hekimine gidecek.

   İnş X diye bir çocukları olup mutlu bir aileleri olur..

   Sil
 24. merhabalar,nikah icin kan vermek mecburimi? beni kan tutuyor kan verirken kasiliyorum cok rahatsiz olup bayiliyorum ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mecburi sayılır fakat aile hekimine derdinizi anlatırsanız bir ihtimal alabilirsiniz..

   Sil
 25. merhaba nişanlım iş yerinden yarım gün izin alabiliyor, bağlı olduğum sağlık ocağı ile röntgen çektireceğimiz yer arasında çok mesafe var malesefki. bu durumda, başka sağlık ocağına gitsek sorun olurmu? işe geç kalma durumu sözkonusu ve izinde vermiyorlar malesefki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aile hekiminizi çalıştığı iş yerine yakın yere alırsanız daha kolay ulaşım olur..

   onun haricinde yardımcı olacaklarını zannetmiyorum..

   Sil
 26. Merhaba
  Aile hekimim rontgen zorunlulugunun kalktigini,kan testinin yeterli oldugunu iletti.bu dogru mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aile hekiminiz isterse her hangi bir tetkik istemeden de rapor verebilir. Bizim yazdıklarımız uygulamada çoğunlukla istenen testler..

   Hekiminiz isterse daha fazla tetkik isteyebilir, isterse hiç bir tetkik istemez.

   Fakat hiç bir doktor kendini riske atmayacağı için belli başlı tetkikleri istemektedir..

   Sil
 27. Merhaba hocam, benim durum şöyle, üniversiteyi bitirdikten sonra aile hekimliğini memlekete aldırmadım, nikah kıymak istiyoruz, evlendirme memuru illa ki aile hekiminden olacak dedi, yapamadık. Nişanlımın aile hekimi yok, bir şekilde kayıt dışı kalmış. Ben nişanlımı da alıp memlekette -mesela babamların- aile hekimine gitsem, bize evlenebilmemiz için gereken raporu verir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Verir fakat önce kaydınızı aldırın çok basit bir işlem arkasından gerekli evrakları tamamlayın sonra raporunuzu verir bu kadar hayırlı olsun.

   Sil
 28. En son cevapladığınız kişi olarak tekrar yazıyorum hocam, ben memlekete çok uzak başka bir ilde işe başladım, dolayısıyla memlekete sadece nikah için gideceğim, kayıt aldırma işi iki hafta sürüyormuş, nişanlım oturduğu yerdeki aile hekimine kayıt olmak istedi, ama madem evleneceksin gerek yok, misafir olarak verirler burdan, gittiğin yere kaydolursun demişler. Ben de çalıştığım yerde yaşayacağım için iki hafta bekleme süresi ile uğraşmamak için kayıt aldırmadan memlekette nikah işlerini halletmek istiyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğim gibi kayıt işlemi 5 saniye sürüyor, hemen kayıt alınıyor, işlemleriniz yapılıyor, tekrar aile hekimini başka yere almak çin ise bu kayıttan sonra 3 ay sonra tekrardan alabiliyorsunuz.

   Ayrıca bu şekilde açıklarsanız hangi doktor olduğu farketmez kayıt almadan da işlerinizi hallederler. Daha olmazsa kimse ilgilenmezse toplum sağlığı merkezerine müracaat edin onlar yardımcı olup belgeleriniz elinizde mevcutsa yani gerekli evraklarınız varsa hemen hallederler.

   O kadar korkulacak bir şey değil yani. Mesela bana gelen hasta eğer istanbulda kaydı yoksa ve evrakları tam ise hiç bekletmeden ve kayıt falan da almadan 5 dakikada halledip veriyorum.

   Sil
 29. Merhaba hocam biz su an nisanlyz agustosta evliligimiz olcak islemlere baslycaz saglik raporunu nerden aliyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aile hekiminden alabilirsiniz
   hayırlı olsun

   Sil
 30. merhaba
  ben istanbulda yaşıyorum
  başka bir şehirde askerde iken devlet hastanesinden 'evlenmesinden bir sakınca yoktur ' imzalı ve kaşeli rapor aldım
  şimdi istanbulda nikah dairesine başvurumda oradaki adam 'bunu başhekimin onaylaması gerekiyor,yoksa geçersizdir diyor.
  bu nikah dairesindeki kişinin rapora böyle bişey deme hakkı var mı ?
  ben yasal olarak kan tahlillerimi yaptırarak rapor aldım.
  ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   daha önce alınmış bir rapor ise deme hakkı var.
   Fakat yeni çıkan resmiyette baş hekimin imzalaması gerekmeden alabiliyorsunuz.

   Fakat raporunuzda bilmem kaçıncı maddenin bilmem kaçıncı maddesine göre falan diye bir sürü resmiyetin yazılı olması gereklidir yoksa aldığınız raporun bir değeri yoktur.

   Sil
 31. Merhaba Sayın Hocam,
  Öncelikle çok duyarlı olmanızdan dolayı sonsuz tşk ederim,sabırla vermiş olduğunuz cevaplarınızada gerçekten hayran kaldım.
  benim sorum ve düşüncelerim şu şekilde;
  Bahsi Geçen Kanuna Göre Evliliğe Mani Olan Akıl Hastalığıdır,Diğer Bahsi Geçen Hastalıklar Sağlık Bakanlığınca Yayınlanmış genelge Niteliğinde Dahi Olmayan İstemlerdir,Sonuç Olarak Türkiyenin Yüzde 70 i Sarılık Hastalığı Virüsünü Taşımaktadır(hepatit b-c)Nereden Ve Nasıl Bulaştığı Tahmin Bile Edilemez Bu Annedende Bulaşmış Olabilir babadanda,veya ayrılmış olduğu eşindende veya arkadaşından veya hastanede iğneden yada her hangi bir yemek kabındanda bulaşabilir(Dişleri Hasta Olan İnsanlar), Sadece Kanla Yada Cinsel Yolla Bulaşmıştır Demekte Yanlış,Bir Kişi Daha Doğar Doğmaz İstemeyerek Maruz Kaldığı Hastalığın Bedelini Zaten Yaşarken Ve Taşırken Öder,Kaldıki Birde Evlenemez Diyerek Toplumdan Soyutlamak Yasaya Kişi Özlük Haklarına Aykırıdır.Hiç Kimse Zorunlu Kan Testine Tabi Tutulamaz Eğer Tutuluyorsa Dava Açma Hakkına Sahiptir İlgili Yasa:123-124,-Diyelimki Kanunlaştırdık Kan Testi Ve Bahsi Geçen Hastalıkları Kanuna uygun Kıldık ve uyguladık Türkiyenin Yüzde 70 i Evlenemez Evli Olanlarıda Ayırmak Gerekir,Doğan Çocuklarıda Hastalıklıysa Soyutlamak Gerek,Kendi İsteği Dışında hastalığa kapılanlarında bedelini devletin ödemesi gerekir neden önceden bunun önlemini almadı diye.Bu nun Yerine Hastalıkla Mücadele Etmek Ve Aşısı Olan Hastalıkların Tedavisini Yapmak En Mantıklısı bununda gizlenmesi gerekir,En Önemli Konu ise Kişilik Hakları Gereği Hastalığın Üçüncü ŞAhıslarla Paylaşmamak Gerekir,bu Sebepten Bana KAn Testi Uygulaması Yanlış Gelmektedir. Birlikte,Eşlerin Aydınlatılarak Sorunun Çözümü Aranmalıdır Diye Düşünüyorum fakat eşler bu hastalığı kabullenemzse sonuç hasta olanın yıkımıdır,Şuda Bir gerçekki evleneceği kişinin hasta olduğunu her eş kabul etmez,buda hasta olan kişiyi yıkacaktır kendi isteği dışında yakalandığı müzdarip bir hastalığı sadece taşımakla kalmıyacaktır toplumda istenmeyen biri olacaktır. bunu hiç kimse istemez,unutmayalımki bu hastalıklar herkesin başına gelebilir. bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   konuda çok güzel noktalara değinmişsiniz
   teşekkürler
   öncelikle işleyiş ve resmiyet olarak kimseden isteği dışında zorla kan alınarak ya da tetkik yaptırarak evlilik raporu verilmemektedir.

   Resmiyette şöyledir : doktor isterse ve uygun görürse uygun gördüğü tahlilleri ister demektedir.

   bununla beraber kişi kan vermek istemediğini doktora beyan ederse doktorun iki seçeneği vardır :

   birincisi kan almadan rapaoru imzalar

   ikincisi bu şekilde ben rapor veremem der.

   Yani kişinin nasıl özgürlüğü var ise doktorun da mesleğinde seçim özgürlüğü vardır.

   Ayrıca belirtmek isterim ki kan alındığında pozitif sonuç vermesi yani hastalığın pozitif olması kişiye öyle güzel izah ediliyor ki kişi ve yakını evet iyi ki yaptırdık diyorlar. Tedavi olunduktan sonra yine evleniyorlar zaten :)


   Olayın bir de şu yönüne bakın : tahlil olmadan evlenseler ve sonra eşlerden birisinin hasta olduğu anlaşılsa durum mahkemelik olduğunda doktor görevini yapıp izah etmiş olsa bile mahkeme gözünde yanlışın başlangıcı kabul edilip bir sürü resmiyeti belgelemek zorunda. Bu da meslekten insanı gerçekten soğutur.

   Sil
 32. Merhaba ben nikah icin sağlık raporu alaca

  YanıtlaSil
 33. Merhaba ben nikah icin sağlık raporu alacağım fakat regl oldum fazla vaktim yok bir an once almam lazim regl olmam sonuclari etkilermi acaba birde bu sonuclar kav gun icinde cikiyor simdiden tsk edrim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 gün içinde çıkıyor
   regl olmanız sonuçları etkilemez

   Sil
  2. cok tşk ederimm sağolun cevap için

   Sil
 34. dun saglık raporu almıya gıttık esımın tahlılerı rontgenlerı oldu o aldı raporu benım kan testımı bılgısayar okumadı dıyerek baska bır labratuara yoladılar 1hafta ıçınde gelır dedıler acaba bende bır sorunmu var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sonuçları görmeden bilemeyeceğim
   ayrıntılar için değerlerinizi görmek gerekir ancak bunun üzerinden yorum yapabilirim

   Sil
 35. Merhaba ben bugun kan tahlil sonucumu aldim.doktorum rapora bakti degerin normalin icinde ama bekleniledigimizden biraz yuksek cikmis dedi ailende tasiyici varmi dedi anne babada fln gibi sorular sordu sonra raporumu verdi ama benim aklim cok karisti ne degeri beklenilenden yuksek cikmis hic bisey anlamadm anlayacagim sekilde bir aciklamada yapmadi sonuclarimi yazsam yardimci olurmusunuz lutfenn aklim karisti

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Test sonuc birim O.K C.H
   HbF 0.30 <2 % 1.18 36
   HbA 96.5 94-99 1.18 36
   HbA2 3.2 1.5-3.5 1.18 36
   HbD 0.0 0-0 1.18 36
   HbS 0.0 0-0 1.18 36
   HbC 0.0 0-0 1.18 36

   Sil
  2. değerleriniz tamamen normaldir endişe etmeyin
   Normal bir erişkinde yapısal olarak birbirinden farklı üç hemoglobin vardır; bunlar Hb A, Hb F ve HbA2’dir.

   Sil
  3. Tşk ederim.Çok sağolun cevaplarınız icin.

   Sil
 36. vdrl pozıtif ıse durum mnedır hoca

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sfiliz hastalığı diğer adı ile frengi hastalığı mevcut anlamına gelir.

   devlet hastanesinde üroloji bölümüne ya da enfeksiyon bölümüne müracaat edip tedavi olabilirsiniz..

   Sil
 37. merhabalar ,
  rapor ne kadar süre ile geçerlidir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. resmi evraklar 6 ay geçerlidir

   Sil
 38. Merhaba.ben Alanya'dayım nişanlım İstanbul'da. Ama oda Alanyalı yani ikametgahı burası gözüküyor. Sağlık ocakları belli günlerde ve saatte ilgili testleri yapıyor. Ama nişanlık o günlerde buraya gelemeyecek. Özel hastanede yaptıracağız. Talesemi testi nedir, hastaneler bunu yapabiliyor mu? teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ikametgahı çok önemli değil aile hekimi nerede ise orada yaptırabilir
   özelde testleri yaptırabilirsiniz
   rapor onayını aile hekimi yapacak yine
   talasemi testi genetik bir kan hastalığı ile ilgilidir

   Sil
  2. Geç cevap için özür - yorumu görmemişim :)

   Sil
 39. Merhaba,
  Ben Kastamonu'da memur olarak görev yapmaktayım Nişanlım ise İzmit'te çalışmakta fakat ikametgahı bilecik'te. Nikahımızı Bilecikte kıymak istiyoruz sorum ise sağlık raporu için istenen testleri çalışltığımız illerdeki aile hekimlerinde yaptırıp sonuçları bilecikteki aile hekimine onaylatsak olabilir mi? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olabilir - tabi aile hekiminizin testleri güvenli görüp kabul etmesi lazım ama yüzde doksan dokuz kabul eder :)

   Sil
 40. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba,
  nişanlım ukrayna vatandaşı, onun kanda frengi var, tedavi geçerdi 6 yıl once kendi memlikette,bu durumda sağlık raporu alabilirmiyiz?yardımlarınız icin şimdiden cok teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ALABİLİRSİNİZ, BİR PROBLEM ÇIKMAZ

   Sil
 42. merhaba, nikah için sağlık raporu almaya gittim. akciğer filmi de isteniyormuş. filmimde sağ akciğerimin üzerinde bir leke gördüler. verem savaş beni göğüs hastalıklarında uzman bir hastaneye sevk etti. tomografi çekildi. sonuçlarım henüz çıkmadı ancak verem savaştaki doktor eğer tedavi gerektiren bir durum olur ise tedavi sonuçlanana kadar nikaha izin veremediklerini dolayısı ile tarih alınmış dahi olsa nikahın ertelendiğini söyledi. bunun gerçekliği var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   evet eşinizin hastalığınızdan etkilenmemesi için tedavi olmanız en doğrusudur, işleyiş de böyledir.

   Sil
 43. haziranda dügünm var ve bn 2 aylık hamileym nikah işlemleri yaparken sorun olumu bu arada 17 yasndym mahkeme acıcak babam evlenebilmem için zorla evlendırılmıyorm yalns anlaslmasın yanı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. her hangi bir sorun oluşturmaz sadece akciğer filminiz çekilmeyecek dikkat edin unutmayın röntgen çektirmek yok :)

   Sil
  2. mahkeme eçılmasına gerek yok babanın nikah müdürlüğüne imza vermesi yeterli

   Sil
 44. mahkeme özel bi hastaneye ndriyomş ne gbi işlemler olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anlaşılmıyor ????

   Sil
  2. kadın doğuma gönderilip gelişip gelişmediğine bakıp piskoloğa gönderiyolar piskolok onu konşturuyor ve aklı piskolojisi ölçüyor o kadar bi kaç doktorda muayene olunuyo o kadar sorun yok onda

   Sil
 45. Hocam yaklaşık 3 sene önce frengi teşhis i sonucu 1 doz penisilin 1 kapsül fluzol ve tetradox isimli ilaçlarla tedavi gördüm. Tedavi sonucu doktorum hastalığın bulaşıcılığını yitirdiğini (geçtiğini) fakat değerlerimden birisinin ömür boyu yalancı pozitif olarak gözükeceğini söyledi. Bu bağlamda alacağım sağlık raporu sonucunda aile hekimi bu yalancı pozitifliği anlayıp bişey sormadan bişey yokmuş gibi raporu imzalar mı yoksa tedavi olmalısın frengilisin mi der. Bu benim için çok önemli hocam ona göre tedbirimi alacağım. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence tedbirini al
   devlet hastanesinden tedavi olduğuna dair ve testinin yalancı pozitif çıkabileceğine dair yazı alabilirsin - tabi önce test yapmalılar..

   Aile hekiminde sadece negatif pozitif bakılır / yalancı pozitif mi gerçek hastalık mı anlaşılmaz

   tedbirini önceden al - sonra vakit daraladığında uğraşamazsın

   Sil
 46. yapılan testlerde hamileleik çıkarmı

  YanıtlaSil
 47. hayır çıkmaz ayrıca doktora söylemeniz gerekir onunda testini yaptırın

  YanıtlaSil
 48. Hocam mrb. öncelikle bizleri aydınlattıgınız için çok tşk. ederiz. Sorum şu : ben amasyada görev yapıyorum nişanlım istanbulda başvurumuzu benim ikametgahım amasyada oldugu için burdan yapcaz. nişanlım gereken evrakları ( saglık raporunu ikametgah bel.) ne gerekiyorsa hepsini istanbulda yaptırıp amasyaya yanıma gelip burdan başvuru yapabiliyor muyuz bende evraklarımı buradan amasyadan hazırlatacam. başvurumuzu amasyadan yapıp nikahımızı bursada yaptırcaz amasyanın bize verecegi izin belgesiyle. çok bunaldım aydınlatırsanız çok sevinirim hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   hayırlı olsun
   eşinizin ikamet ettiği yerden yani istanbuldan izin belgesi alması gerekebilir, bursada yapılacaksa..

   Benim sağlık raporu dışındaki işleyişlerde çok ayrıntılı bilgim yok, bursanın nikah müdürlüğü size en garantili cevabı verecektir. Telefonla arayıp bir sorun.

   Sağlık raporunda sıkıntı olmaz, her yerde geçerlidir.

   Sil
 49. hocam iyi günler iki bayram arası nikah olmaz dediler:) bizde nikah için koşturmacaya başladık. şimdi benim sigortam yok.. gss kayıtlıyım ama borcumu ödemedim..yani şuan da bakılamıyorum.. sağlık raporu için aile hekimliğinde bununla ilgili bir sıkıntı yaşarmıyım.. yani sigortam olmadan sağlık rapornu alabilir miyim :((((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iyi günler
   aile hekiminde muayene ve tetkiklere para ödemezsiniz

   yani kan değerleri için ve rapor onaylatmak için para vermezsiniz

   ama kan grubunu öğrenmek için ve akciğer filmi için para ödemek zorundasınız çünkü bunlar sağlık ocağında yani asmde yapılmıyor

   Sil
 50. hocam iyi günler kan tahlinini oldum akciğer filmi de çekildim doktorumdan sağlık raporunu aldım ama tahlil sonuçları film doktorda kaldı.. bunlar bende kalcak dedi.. prosedür böyle mi ?? birde kan tahlilinden kan grubu öğrenilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tahlillerin kalmasına gerek yok, böyle bir prosedür yok ..

   kan tahlilinde kan grubuna bakılmış ise görülür ama sağlık ocaklarının laboratuvarından istenemiyor, yani sağlık ocağından öğrenemiyoruz (istanbul için)

   Sil
 51. iyi çalışmalar sayın hocam. acaba sağlık raporunu hazırlarken sadece hastalıklaramı bakılıyor. ben bağımlı değilim fakat 3-4 ayda bir madde (esrar) kullanıyorum. devlet memuruyum ve bunun anlaşılmasını istemiyorum. belli olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belli olmaz.. yani anlaşılmaz.. Zaten bakılmıyor ..

   tabi ki hiç hoş bir şey değil , bir an önce kesmenizi öneririm. Sizin sağlığınız için ..

   Sil
 52. sağlık raporu çıkmadan nikah kıyılabilirmi? henüz sağlık raporunu almadk araya haftasonu giriyor be pazartesi nikah var bi sıkınt olurmu:?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kıyılamaz
   pazartesi yetiştirebilirsiniz olur, yoksa daha sonraya kalmak zorunda..

   Sil
 53. Hocam hayirli geceler benim esim ozbek iki yildir ozbek istanda birlikte yasiyordukturkiyeye donduh icin rapor aldik testte ndrl poxitif cikti bu durumda ne yapmamiz gerek vizesi bir aylik vefazla vaktimiz kalmadi uzman onayi sartmi baska bir yolu yokmu aile hekimine durumu anlattik ama yapacagim birsey yok dedi bir cok usmanda onaylamadi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   uzman onayı şart elbette ..
   Tedavisi yapıldıktan sonra tedavi edildiğine dair rapor alınıp aile hekimine göstermelisiniz.

   Geçmiş olsun.

   Sil
 54. merhaba hocam..ben aydından msj atıyorum..bu sağlık raporu vs.tahliller 1günde bitermi?kan grubu kartım var önceden.işyerinden izin alamıyoruzda.iyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağlık ocağından kan aldırırsanız bir günde bitmez ikinci gün sonuçlar çıkıyor

   özelde testleri yaptırıp sağlık ocağından aile hekiminizden rapor alırsanız br günde halledebilirsiniz

   Sil
 55. merhaba...benim nişanlım marmariste subay ve aile hekimi oradda...ancak nişanlım 9 aylık kurs donemi için istanbulda kampta...kamp boyunca hafta içleri dısarı cıkamıyor...nikah için hafta sonu ozel hastannede tahlil yaptırdı her sey normal..ancak ai,le hekmliği haftasonu kapalı...aileside istanbulda yasıyor..annesi istanbuldaki bir aile hekimine gitmiş durumu anlatmıs hekim ona oglunuzun hekimi marmariste sadece o verebşilir ben zaten gormeden veremem demiş...tayin işlemleri için nikahı yapmak istiyoruz ve onun hafta içi kısıtlı olması bizi cok madur etti ne onerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hafta içi istanbuldan bir aile hekimine kendisi başvurup durumu anlatsın illa ki yardımcı olacak bir aile hekimi bulur, giderken yanında raporları da olsun, eğer olmazsa bana gelsin, ben üsküdar küplücede , yunus emre asmde aile hekimliği yapıyorum yardımcı olurum

   Sil
 56. Merhaba, Aile hekimim eski ikametgah adresimde görünüyor. Bugüne kadar da hiç gitmedigim icin degistirme ihtiyaci duymadim. Ancak simdi nikah icin saglik raporu almam gerekiyor. Bulundugum yerdeki aile hekimine degisiklik icin basvurdugum gün saglik raporu islemlerine de baslayabiliyor muyum? Yoksa degisiklik hemen yapilamiyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen yapılabilir kimlik fotokopisi götürün durumu anlatın

   Sil
 57. Merhaba, ben Türkiye vatandaşıyım. Nişanlım ise Belçika vatandaşı. Fakat kendisi Türkiye'ye yerleşti. İkimiz Bursa da öğrencilik yapıyoruz. Benim resmi ikamet bilgilerim İstanbul'da. Aile hekimim burada (Bursa) . Şimdi biz sağlık raporunu nasıl alabiliriz? İkimiz de benim aile hekimime giderek işlemleri yapabilir miyiz?
  Eğer bilmemiz gereken başka bilgiler varsa belirtirseniz seviniriz. Şimdiden teşekkürler, iyi günler dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuzu görmedim kusura bakmayın geç cevap için :

   İkiniz de aile hekiminize gidip işlemleri yapabilirsiniz

   Eşiniz yabancı olduğu için tüm resmi işlemlerde sıkıntı yaşayabilirsiniz mesela aile hekiminiz rapor vermek istemeyebilir ve sizi toplum sağlığı merkezine yönlendirebilir gibi .. Artık yaşadıkça öğreneceksiniz.

   Sil
 58. Kolay gelsin..biz bugün işlemler için kan verdik nişanlımla.ben işten her zaman izin alamıyorum.bundan sonraki işlemler için nişanlım yürütse işleri.en son nikan günü için gitsek beraber olurmu?şimdiden iyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. olmaz aile hekiminiz rapor imzalarken sizin de bulunmanız zorunludur.

   Sil
 59. Devlet hastanesinde yapilan gebelik testi aile hekimine yada aileye bilgi gider mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aile hekiminize gebelik için test yaptırdığınız muayeneler içinde gider ama bu önemli değildir, gebe olsaydınız ve devlet hastanesinde tespit edilseydi bunu sisteme girerlerdi ve aile hekiminiz de sizinle iletişime geçerdi ama diğer durumlar için ve muayeneler için iletişime geçilmezsiniz

   Sil
  2. Yani aile hekimine giden bilgi sadece muayene olarak mi gidio testin icerigi hakkinda bilgi gitmio ole mi?

   Sil
  3. test hakkında da eğer giriş yapılmış ise bilgi gider ama şöyle düşünün tüm hastaların tüm işlemleri o bilgisayarlarda yani siz test yaptırdınız diye size özel işlem yapılmaz

   ama test pozitif olsaydı yani hamile olsaydınız aile hekiminize sistem bu kişi şu zamanda test yaptırmış, gebe olduğu ultrasonla doğrulanmış ve hastane gebelik başlatmış diye bilgi girerdi ve aile hekiminiz de sizi takip etmek için telefonla ya da eve gelerek bulmaya çalışırdı , çünkü size ilk 14 hafta da ulaşamazsa maaşından kesilirdi

   Sil
 60. iyi akşamlar hocam biz nişanlımla kısmetse ağustos sonunda evleneceğiz ikimiz de farklı illerdeyiz ve testlerimizi başka bir ilde yaptırdık şimdi talasemi de istenildiğini öğrendik o bulunduğu ilde yaptırsa bana vekalet verse noterden nikah işlemleri için ben aile hekimime gidip testlerimizi götürsem rapor alabilir miyim bir de talasemi 1 ayda çıkıyormuş yaptırmak gerektiği söylendi sonuç belgesi gerekli değil dedi doktor. nişanlımın talasemi testi yaptırdığına dair belge alması mı gerekecek? şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iyi günler
   alamazsınız rapor alırken kişinin kendisinin bulunması zorunludur noterle falan olmaz

   doktorunuz yaptırın ama sonucu önemli değil dedi ise yaptırdığınıza dair bir belge ya da ufak bir kağıt yeterli olur

   Sil
  2. İyi gunler
   ben yurtdisinda yasiyorum ama türk vatandasiyim Bidaha ay turkiede nikahimiz olacak acaba ben burdan sağlık raporumu alıp gelsem orda sorun olurmu ?

   Sil
  3. evet sorun olur rapor Türkiye'de alınmış olmalı

   Sil
 61. iyi günler ben 7 aydır evliyim kimlikte yaşım küçük olduğu için nihak kıymamışlardı ama sağlık rapornu filmi falan o zaman çektirmiştim şimdi yaşım tutuyo ama hamileyim film çektiremiyorum bebeğimin sağlığı için nasıl sağlık raporu verirler yada 7 ay önceki sağlık raporu geçerli sayılırmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman ki tahliller 6 ayı geçtiği için kabul edilmezler.

   Akciğer filmi çektirmeyin !!!

   Kan grubunuza ve diğer kan değerlerinize (evlilik için gerekli olanlara ) baktırın. Bunlarla aile hekiminizden rapor alabilirsiniz.

   Sil
 62. Merhabalar;

  14 nisan 2013 tarihinde evlendim. Evlilik için saglik raporu aldığımız aile hekimligi kan uyusmazligi ile ilgili bilgi vermedi. Esim 6 haftalık hamile iken 2 gun once bebegimizi kaybettik. Kan uyusmazligimizin oldugunu ise gebelik sonlandırılması sonucu öğrendik. Bu durumda bir ihmal söz konusu olduğunu düşünüyorum ve yasal olaral bu işin takipçisi olacağım
  Sizin yorumuzu merak ediyorum. Saygilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   öncelikle geçmiş olsun
   Kan uyuşmazlığının olup olmadığını aile hekiminiz sağlık raporu verirken söylemesi zor, çünkü eşlerin aile hekimleri genelde ayrı ayrı oluyor ve kan uyuşmazlığını bilmesi için ikisinin raporunun da aynı anda aynı kişi verirse ancak görebilecektir.. Bu konuda sorumlu tutulacağını zannetmiyorum (bu benim görüşümdür)

   Fakat aynı kişiden aynı anda almış iseniz bu durum hakkında ne olur onu bilmiyorum açıkcası yani sorumlu olur mu olmaz mı bilmiyorum

   Tekrar geçmiş olsun

   Sil
 63. meraba ben 17 yaşında evli ve hamileyim nikah kıyıcaz ama sağlık raporunu alabilirmiyim hamileyken sorun çıkmaz diyimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır çıkmaz velin yani annen ve babandan izin aldığınıza dair belge isterler yaştan dolayı ..

   Hayırlı olsun

   Sil
 64. Merhaba hocam..iyi günler hayırlı Ramazanlar..biz nişanlımla aynı ildeyiz.İldeki Halk sağlığı merkezinde kanımızı verdik.nişanlımın aile sağlık merkezine gidip evliliğe uygundur yazısını aldık.resimli onaylı.(ikimizinde aile merkezi farklı bu arada)şimdi biz çıkacak sonuçları tekrar aile hekiminemı getiricez?nasıl iş anlamadım.onaylatırken ikimizinde bulunması şartmıdır bu durumda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır ayrı ayrı yerlerde onaylatıp aynı nikah müdürlüğüne veriyorsunuz
   herkes kendi aile hekimliğinde işleri hallediyor

   Sil
 65. hocam ben istanbulda adresim var nisanlim adiyaman merkezde istanbula gelmeden koyde yasiyordum. kutugum kiy uzerine o koyun muhtari nikah islemlerimi yapabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. muhtar işlem yapamaz

   adıyaman merkezde yaptırabilirsiniz

   Sil
 66. iyi günler hocam sağlık raporu kaç gün geçerli

  YanıtlaSil
 67. Merhaba,

  Ben İstanbul da yaşıyorum,nişanlım İzmir Bornova da yaşıyor ve nikahımızı İzmir de kıyacağız.
  Bana bütün işlemleri nikahın kıyılacağı İZMİR de yaptırmam gerektiği ve bunun için 1 hafta izin almam gerektiğini söylediler. Size sormak istediğim şu;

  Benden ne gibi evrak ve raporlar istiyecekler ve bunları hangi il den çıkartabilirim, İSTANBUL dan olur mu?
  İzmir de bu nikah işlemleri için ne kadar vakit gerekli, ne kadar izin almalıyım?
  Aklıma gelmeyen sizin söylemeniz gerekenler var ise onlarıda rica ediyorum.
  Teşekkürler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba
   istanbuldan olur
   hangi evraklar gerekli olduğunu izmir nikah müdürlüğünü arayıp öğrenin, en iyi cevabı onlardan alırsınız

   ama sağlık raporu için genelde kan değerleri, kan grubu kartı, akciğer filmi ve bir fotoğraf istenmektedir.

   sağlık raporu haricindeki evraklarla ilgili bilgim yok
   hayırlı olsun

   Sil
 68. merhabalar ben gecen yıl evlenip ayrıldım ve başkası ile birlikte oldum suan bi bebek bekliyoruz benm iddeti müddet sürem doldu suan hamile iken resmi nikah yapabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet yapabilirsiniz
   resmi olarak ayrıldı iseniz resmi olarak evlenebilirsiniz

   Sil
 69. Merhaba saglik raporu kac gün gecerlilik sureci var?

  YanıtlaSil
 70. Merhaba evlilik için sağlık raporu gerekiyor . nişanlım ile farklı illerde ikamet ediyoruz.
  her ikimizde ayrı ayrı yaptırabiliyor muyuz.
  birde testleri tamamladığımızda aile hekimine mi gitmemiz gerekiyor onay için .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet ayrı ayrı yaptırabiliyorsunuz
   onay için aile hekiminize gidiyorsunuz

   Sil
 71. Merhabalar,

  Nişanlımla asm ye gidip aile hekimlerimize nikah işlemleri için kan verdik. Bize bir form verdiler ve verem savaşa gitmemiz gerektiğini söylediler. Biz kan tahlil sonuçlarını alıp mı gideceğiz verem savaşa yoksa sonuçları almadan mı? Bu konuda bizi yeterince bilgilendirmediler. Dolayısıyla prosedürün işleyişi hakkında yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cevap için teşekkür ederim, bütün bu işlemleri belediye binası içinde halletme gibi bir imkanımız yok mu acaba bilginiz var mı?

   Sil
  2. yok
   sağlık raporunu sağlık ocağından almalısınız
   işlemler ayrı ayrı yerlerden yapılıyor yani

   Sil
  3. Tekrar teşekkür ederim cevabınız için, bugün aile hekimimizden aldığımız form ile ilçe verem savaşa gittik fakat "BUGÜN DOKTOR YOK" diye pazartesi gelin denildi. Bu işlemi verem savaş dışında başka bir yerde halledemiyor muyuz?

   Sil
  4. evet istediğiniz yerde yaptırabilirsiniz, özel falan da olur

   Sil
 72. Merhabalar. saglik kontrol sonuclarinin bi suresi varmi ? aralik ayinda saglik kontrolunden gecsek nisan ayinda hala gecerli olurmu ? tskler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6 ay kadar geçerli resmi evraklar fakat bazı memurlar bunu bilmedikleri için problem çıkarabiliyorlar

   Sil
 73. merhabalar benim aile hekimim akciğer röntgeni olmadan saglık raporu veriyor evlilik için.bu nüfus müdürlüğünde sorun teşkil edermi izin belgesi cıkarırken.cünkü izin belgesini istanbula göndercem.ben farklı bi sehirde yasıyorum.tesekkürler simdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır etmez aile hekiminiz onaylamışsa sağlıkla ilgili problem olmaz

   Sil
 74. Selam, biz evlenirken sağlık raporu istemediler, eşim gerek yok demişti. Farklı yerlerde yaşıyorduk, o zaman ben de önemsemedim. 10 yıllık evliyiz ve eşimin daha ilk zamanlardan beri süregelen psikolojik sorunları var, asabi ve kendinden başkasını da dinlemiyor. Bu rapor mecburi mi, hangi yıldan beri mecburi? Eşim sebebini aaçıklamadığı bir şekilde boşanma davası açtı ve ailesine çok bağlı, ailesi de onu hiç yalnız bırakmıyor. Annesi sinir ilaçları kullanıyormuş 30 yıldır. Eğer eşim bilinen bir rahatsızlığa sahip ve bana söylenmemişse suç mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet mecburi
   hangi yıldan beri bilmiyorum
   sizin probleminiz internet üzerinden anlaşılacak ve çözüme kavuşturulacak bir problem değil
   avukat yardımı ile daha detaylı bilgi alabilirsiniz

   ama kişinin evlenmesine engel sayılacak çok çok nadir psikolojik bozukluklar bulunmaktadır, bu rahatsızlıkların da tedavileri başlanıp akut dönemi yani alevlenme dönemi geçtiğinde kişi evlenebilir

   bu kadarı ile bile pek suç sayılacağını düşünmüyorum

   Sil
 75. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 76. Aldığım raporu aile hekimim görmemeli, ama bildiğim kadarıyla hemen bilgisayarına düşüyor. Bunun için ne yapmalıyız? aile hekimimi değiştirmek istesem uzun sürüyor, biz iki haftaya evleniyoruz. Bu konuda ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendi aile hekiminize durumunuzu anlatın
   değiştirseniz de fark etmez bu sefer diğeri görür
   kaldı ki bir yolunu bulup görmesini engelleseniz de bir problem olunca resmi olarak suçlu olursunuz

   bence bunlara hiç gerek yok hiç de zor bir şey değil olayı büyütmeyin

   en güzel ve güncel bilgiyi aile hekiminiz verecektir

   Sil
 77. Teşekkür ederim cevabınız için. aile hekimim akrabam, onun evlendiğimi bilmesini istemiyorum, sorun o aslında. yeni aile hekimimin bilmesinde sakınca yok, ama değiştirme süreci de ağır işliyor sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok hemen değiştiriliyor çok ağır değil

   Sil
 78. Devlet hastanesinden alabiliyor muyuz raporu? Bir de en fazla ne kadar sürer acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorumun cevabını aldım :) En baştaki yazınız gözümden kaçmış. Teşekkür ederim.

   Sil
 79. Kaninda hiv cikarsa ne olur
  Hivli igne durtmus olabilirler bana.
  Simdi kaninda hiv bulurlarsa ne yaparim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hıv çıkarsa tedavi edilirsiniz
   tedavi olduğunuza dair resmi belge ile evlenmenizde sakınca olmaz

   Sil
 80. Meraba nişanlym. Nişanlm uzman cavus. Surekli gelemyor. Ocak ayinda gelcek ve nikah kiymak istyoruz. benim normal yaşim 19 fakat kmlikte ocak aynda 17 dn gun alcgm aile izni var herhangi özel bi sebep yok. Nikah kiyilblr mi?

  YanıtlaSil
 81. Biz nisanlimla bi hata yapip iliskiye girdik ve benim yaklasik 10 gun once adet olmam gerekiyordu ama olmadim eger hamileysem bu saglik raporlarinda cikarmi ??? Acil cvp lutfen

  YanıtlaSil
 82. Saglik raporunda yapilan testlerse hamile olduqlgun cikar mi

  YanıtlaSil
 83. merhaba. eşimle kan gruplarımız ikimizinde A rh + çocuk sahibi olmak istediğimizde bu nasıl bir sorun teşkil eder yada edermi ederse ne yapabiliriz bu sorunu ortadan kaldırmak için ve sağlık raporunda problem çıkarır mı şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 84. merhaba hocam bn 05.04.1996 dogumluyum pazartesi günü nikahımız kıyılacak ama bn 17 yasını doldurmadım mahkeme kararı gereklimi gerekliyse kaç gün sürer? 10 kasımda dügünüm var nikah işlemi yetişirmi?birde nişanlımın kan grubu B RH -bnm kan grubum AB RH + çocuk için bi sorun olurmu?acil cvb verirseniz sevinirim ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlaSil
 85. Hocam nerdesiniz yaa herkese cvb var bn kaldim ole cvb verin lutfeeeeen...

  YanıtlaSil
 86. merhaba kusura bakmayın izindeydim
  kan için sıkıntılı olması için annenin negatif babanın pozitif olması gerekir diğer durumlarda sıkıntı olmaz

  nikah için veli izni gerekli ama işlem nasıl gerçekleşiyor bilmiyorum

  duyduğum kadarı ile sadece bir kaç imza falan yetiyor

  YanıtlaSil
 87. Hocam biz evlilik için rapor alacağız ama ben anadolu yakasında oturuyorum nişanlım ise avrupa yakasında bu sağlık raporunu onun aile hekiminde onaylatmak mümkün mü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. genelde doktorlar onaylamaz herkes kendi aile hekiminden onaylatsın derler

   Sil
  2. ben ise bazen bu şekilde onaylarım bazen de onaylamıyorum

   Sil
 88. Teşekkür ederim hocam en azından bunu bilmem iyi oldu

  YanıtlaSil
 89. Hocam merhaba nikah islemlerine baslayacagiz yalnız bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Nikah icin istenen saglik raporunu ozel kuruluslardan degil devlet kuruluslarindan alabiliyor muyuz? Eskiden bildigim kadariyla ozel hastaneden alınıp devlet Hastanesinde onay gerekiyordu. Simdi devlet kuruluslarindan aldigimizda bir ucret oduyecek miyiz? Ikimizde sigortaliyiz. Şimdiden teşekkürler hocam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet devlet kurumları para istiyor
   tek istemeyen yer saglık ocakları yani aile saglıgı merkezleri

   Sil
 90. merhabalar nişanlım hollanda vatandaşı evlilik için her belgeyi tamamladık 1 aydır sağlık raporu yüzünden kosturuyoruz aile hekimi ilk özel hastaneye yönlendirdi tahlili yaptrdık nişanlımın bu sefer rapor vermemişler dedi rapor için dahiliye uzmanına gittik aynı özel hastanenın sadece kan tahlili yapıldğını temiz cıktığını söyledi aile hekımınız onaylar dedi aile hekimine gittik tekrar o da özel hastaneler rapor vermiyosa haseki bakıyo yabancılara dedi hasekiye gıttık biz rapor vermıyoruz aile hekimi veriyo biz de konuyu anlatınca vermediğini söyleyınce toplum saglığı merekzıne yönlendirdi onlara gıttık nişanlınız ikamet tc vatandaslık numarası alması lazım sisteme girip öyle aile hekımı veriyo dedi bu nasıl bir iştir ya baştan söyliyecekleri şeyi en son söylemek beledıye ise vatandaslık numarası olmadan saglık raporu verıyorlar dıyordu sonucta nişanlımın tahlıllerı temız cıktı ikamet oturma alabılmesı için evlilik belgesı olması lazım evlilik belgesi olması için sağlık raporu olması lazım yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan çıkar analamadım bu işi nasıl hallediliyor normalde nereye basvurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim böyle evli,lilk prosedurumu olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok kolay
   millet işi bilmedigi için sallayıp duruyor
   pasaport numarası ile kayıt açılır eşinize
   sonra aynı saglık ocagından kan alınır
   sonra özelden akciger filmi çektirirsiniz 20 liraya bunlarla aile hekiminiz raporu verir

   yani çok kolay 2 günde tamam olurdu
   halledemedi iseniz bana gelin halledeyim

   Sil
 91. sa 2014 myısta düğünm var şimdiden sağlık raporu alıp resmi nikah kıyabilirmiyiz

  YanıtlaSil
 92. sadece sağlık raporu almk istyrm o zamn sıkışmamk için gttiğimde tekrar sağlık raporu isterlermi süresi geçmiş diye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. raporun süresi ne kadar

   Sil

Sitede Ara

Loading

Son Yorum ve Cevaplar

Son Sorular

Arşiv

Haberler

Loading...