Alzheimerden Nasıl Korunuruz ?

15:31 Adem Döğer 0 CommentsAlzheimer: kısa veya uzun süreli hafıza kaybı olarak bilinmektedir. Halk arasında bunama olarak bilinen bu hastalığın görülme sıklığı ve görülme yaşı gün geçtikçe küçük yaşlarda da görülmektedir.

Alzheimer kısa veya uzun süreli isim tutamama, bir şeyi hatırlamada güçlük görülmesi şeklinde belirti verebilir. Gençlerde bu durumların sebepleri arasında kitap okuma alışkanlığının az olması, görsel, yazılı basın araçlarını kullanmamak beynin aktif olarak çalışmasını engeller. Bunlar da bunamanın erken yaşlarda da görülme sıklığını artırmaktadır. Beyin günlük yaptığı aktiviteleri, iyi bir uyku sürecinin ardından kendini tazeler. Bu sayede beyin ertesi güne dinç başlar. Bunamanın görülme olasılığını azaltır.

Bu konuda İngiltere’de yapılan bir araştırmada: avukatın birine 15 gün uykusuz kalması sağlanmış ve uykusuzluğun fiziksel aktivite üzerine araştırması yapılmıştır. Kişi normalde her 2 yılda bir avukatların yeterli olup olmadıkları ile ilgili yapılan bir sınava girmiş ve bu 15 günlük süreçte davalarındaki başarısı araştırılmıştır. Bundan önceki davalarında başarılı olan ve avukatlık sınavında da başarılı olduğu gözlenen bu avukatın; başarısının %50 azaldığı görülür. Bunun üzerine kişinin normal fiziksel aktiviteden doğan yorgunluğun haricinde, beynin de dinlenmesine gerek olduğu görülmüştür. Yeterli uyku alamamasından dolayı bunamanın belirtileri gözlenmiştir. Yakın ve uzun süreli hafıza kaybının yaşadığı görülmüştür.

Alzheimerı yeterli uyku uyuyarak bile azaltmak mümkündür. Ama her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da sebepleri arasında genetik faktörler bulunmaktadır. Yapılan fiziksel aktivitenin her gün aynı olması ( monotonlaşması) da günümüzün yeni Alzheimer tipi olarak da görülmektedir.

Alzheimerden korunmak için spor yapmalı, bilgisayar başında mümkün olduğunca az zaman geçirmeli, güncel olayları takip etmeli, arkadaş ortamlarına katılıp sosyal olunmalıdır (mümkünse yüz yüze görüşün ). Bu tarz basit uygulamalarla, alzheimera yakalanma ihtimalinizi iyice azaltmış olursunuz.

Bu yazılara da göz at !!

0 yorum: