Baş Dönmesi Neden Oluyor ?

15:28 Adem Döğer 0 CommentsBaş dönmesi (vertigo) olarak bilinen bu hastalık, kişinin günlük yaşamsal faaliyetlerini engelleyen bir durumdur. Kişi kendisinin veya çevresindekilerin döndüğünü söyler. Bunun sebepleri arasında iç kulakta denge ile ilgili otolit taşları( denge taşları) ve enfeksiyon vs. gibi durumlardan kaynaklanır.

Dengeyi iç kulak sağlarken, gözlerin birbiri ile uyumu, merkezi sinir sisteminde yer alan doku ve organlardaki uyum ile de denge sağlanır. Bunlar arasındaki iletişimin bozulması vertigo yönünde ilerler. Kan dolaşımında bozulma, travma, alerji, iltihap, genetik, anatomik bozuklar gibi durumlar da bunu tetikleyen sebepler arasındadır.

Kişi muayeneye gittiğinde; ne kadar zamandır bu şikâyetinin olduğu ayrıntılı bir şekilde, kulak burun uzmanına anlatmalı; bu olayın ne türlü sorun yarattığını iyi bir şekilde belirtmesi gerekir. Denge kaybı ile işitme kaybının olup olmadığını da iyi bir şekilde söylenmelidir. Bundan önceki sağlık durumunu, bu veya buna benzer durumları yaşamış ise; ilaç kullanımını, kafadan travmaya maruz kalınıp kalınmadığını, yakın zamanda iltihablı hastalık geçirip geçirmediğini iyi bir şekilde anlatmalıdır. Doktor hasta ilişkisinin kuvvetlenmesi açısından bu durum oldukça önemlidir.

Baş dönmesinin aktif olduğu döneme nistagmus denilir ve bazı hastalarda anormal göz hareketleri gözlenebilir. Muayene edilirken hangi kulakta sorun olduğu test edilmeli, ayakta yürürken denge probleminin olup olmadığı doktoru tarafından kontrol edilmelidir.

Vertigonun sebepleri arasında kafa içi basınç artışı (KİBAS), geçirmiş olduğu enfeksiyon sonucu kalıcı hasar bırakması, iç ve orta kulak arasındaki dengeyi sağlayan zarın yırtılması, denge sistemini oluşturan sistemde tümörün görülmesi, denge taşlarında (otolit taşları) sorun olması gibi durumlar sayılabilir.

Baş dönmesi olan hastanın, uygulayabileceği bazı küçük egzersizler ile bunu azaltabilir. Doktorun yapacağı hareketleri tarif etmesi veya verdiği broşürlere göre gerekli hareketler yapılabilir. Ayrıca baş dönmesini azaltmak için: stres oluşturacak durumlardan kaçınılmalı, çay, kahve az tüketilmeli, alkol ve sigara kullanımından uzak durulmalıdır.

Bu yazılara da göz at !!

0 yorum: