Bebeğimle nasıl vakit geçirebilirim ?

13:47 Adem Döğer 0 Comments


 Çocuğunuz ile oyun oynamanız, masal anlatmanız, konuşmanız, kitap okumanız anne (baba) çocuk ilişkisini güçlendirir, çocuğun daha zeki olmasını sağlar. Bunları sıklıkla yapmanızı öneririm..

Çocuğun hiç oyuncağı olmasa bile oyuncağın mutlaka satın alınması gerekmediği, çocuğun bazı ev eşyalarını oyuncak edinebileceği ya da evdeki malzemelerle oyuncak yapılabileceğini ona göstererek vakit geçirebilirsiniz..

Erken dönemde, beyindeki ileti yolları oluşurken çocuğun uygun uyarıları alması önemlidir. Aldığı uyaranlar (görsel, işitsel, tat, koku ve dokunma) elektriksel ve kimyasal iletim yollarının yapılanmasını şekillendirecektir.  Bunun üzerine matematik, dil ve okuma gibi zihinsel yetenekler yapılanır. Bu süreçte öğrenme, konuşma, düşünme, problem çözme yetenekleri gelişir. Erken dönemde çocuğa uygun uyaranların verilmesi çocuğun zekasını ve öğrenme kapasitesini arttırmaktadır.

Bebek, doğduğu andan itibaren dış dünyaya açıktır ve hızla öğrenmeye başlar. Anne-babanın çocukla bakımı dışında birlikte zaman geçirmesi, onunla ortak faaliyetlerde bulunması, oyun oynaması, konuşması, öpmesi, masal anlatması gibi davranışları çocuğun öğrenmesine katkıda bulunacağı gibi, gelişimini de olumlu yönde etkiler.

Anne babaların çoğu çocuklarının yanında başka işler yaparak, onlara vakit ayırdıklarını düşünebilirler. Fakat önemli olan, ayrılan zamanın sadece çocuk için kullanılmasıdır. Anne-baba çocukla birlikte olduğunda tüm dikkatini ona yoğunlaştırmalıdır. Bu nedenle de, başka bir işle meşgulken değil, kendini rahat hissettiğinde çocuğuyla ilgilenerek, anne-baba olmanın keyfini çıkarmalıdır. Anne-babanın TV izlerken veya kendi işlerini yaparken çocuğun yanlarında bulunması, tamamen yalnız olmasından iyi olmakla birlikte, yeterli değildir. Çocukla geçirilen zamanın kalitesi önemlidir. Yemek yemek, uyumak ve buna benzer yapılan bir çok günlük işler yanında çocuğa vakit ayırmayı unutmamak gerekir.


Bu yazılara da göz at !!

0 yorum: