Aile hekimi ile ilgili şikayetler ve çözüm yolları - Mesai saatlerine uyulmaması

16:36 Adem Döğer 3 Comments


İnternet sitelerinde dolaşırken ya da bu siteden sorulmuş bir çok şikayet konusunu bilgilendirme amaçlı cevaplandıracağım.

 Bazı bilgileri bilmediğimizden haklı gibi hissettiğimiz ya da haklarımız tam olarak öğrenemediğimizden haklarımızın suistimal edildiği alanlar, olaylar, haller olabilmektedir. Bundan dolayı haklarımızı ve görevlerimizi tam bilirsek hem başkasının hakkına girmemiş oluruz hem de kendi hakkımızı yedirmemiş oluruz..

Bu sayfanın altına yorum bırakarak şikayetlerinizi ve çözüm yollarını öğrenebilirsiniz.

Öncelikle şikayetlere yorumlar bölümünden cevap vereceğimi bilmenizi istedim..

İkinci olarak şikayetleri ana başlıklar halinde toplayıp altında olması gerekenleri ve çözüm yollarını yazacağım:

 • Mesai saatleri ile ilgili şikayetler
 • Hasta kayıtları ile ilgili şikayetler
 • Misafir hasta muayenesi ile ilgili şikayetler
 • Doktor - Hasta / Hemşire - Hasta / Personel - Hizmetli ile ilişkilerdeki şikayetler
 • Laboratuvar ve tetkikler ile ilgili şikayetler
 • Ev ziyaretleri ile ilgili şikayetler
 • Aile hekimi seçme ve değiştirme ile ilgili şikayetler
 • Bebek - çocuk - gebe - lohusa izlemleri ile ilgili şikayetler
 • Aşılama ile ilgili şikayetler
 • Enjeksiyon - pansuman vb. işlemler ile ilgili şikayetler
 • Tanı - tedavi - danışmanlık - rehabilitasyon ve muayene ile ilgili şikayetler
 • Diğer şikayetler


Mesai saatlerine uyulmaması :

( En çok gelen şikayet ) Aile hekimliği sistemi eski sağlık ocağından farklı bir işleyişle çalışmaktadır. Öncelikle ve en önemli konu olan mesele : Aile hekiminizin bir devlet memuru olmadığı ve ücretli işçi statüsüne daha yakın olduğudur. Bundan dolayı her aile hekiminin farklı bir mesai saati uygulaması olabilmektedir. Aile hekiminin istediği ve sağlık müdürlüğünce uygun görülen saatlerde çalışabilmektedirler. Fakat burada atlanmaması gereken nokta her aile hekiminin çalışma saatleri belirlenmiştir ve hastaların görebilecekleri yerlere asılı olmalıdır.

Eğer siz mesai saatleri dışında aile sağlığı merkezine gitmiş iseniz ve hizmet bekliyorsanız bu sizin hatalı davrandığınızı gösterir. Herkes aile hekiminin mesai saatlerini ve poliklinik hizmeti verdiği saatleri bilmeli ve o saatlerde hizmet beklemeli.

Eğer mesai saati içinde gittiğiniz halde aile hekiminiz aile sağlığı merkezinde yoksa ve yerine kimse vekaleten bakmıyor ise sizin hakkınız yenmektedir..

Çözüm yolu :  Öncelikli olarak aile hekiminizin mesai saatlerini, poliklinik ve ev ziyaret saatlerini öğreniniz. Ve aile sağlığı merkezine bu saatlere uygun gelen vakitlerde müracaat ediniz. Aile hekiminiz mesaisine dikkat etmiyor ise aile sağlığı elemanından bilgi alınız ve nedenini öğreniniz. Eğer hiç bir neden yokken mesai saatlerine uyulmuyorsa bulunduğunuz ilçenin toplum sağlığı merkezini arayabilirsiniz. İsterseniz telefonla isterseniz yazılı olarak.. Mesai saatlerine ne için uyulmadığını toplum sağlığı merkezi araştıracaktır.

Burada unutulmaması gereken sizin yaptırım mevkisi olmadığınızdır. Yani yasal olarak şikayet hakkınız bulunmasıyla birlikte kimseye hesap sormak gibi bir duruma girişemezsiniz. Şikayetinizi yaparsınız ve cevabınızı beklersiniz..

Bununla birlikte başımdan geçen güncel bir vakıayı aktarayım : Aile sağlığı elemanı izine ayrıldığı için biraz önce üsküdar toplum sağılığı merkezini aradım ve aile hekimliği birimine bağlamalarını istedim, bağladılar fakat 8: 36 hala kimse yok :) tekrar operatöre döndüm ve kimsenin olmadığını söyledim. Normal olduğunu söyledi ve trafik var, malum dedi. :) Yani bizi denetleyen tsm bile mesaisine dikkat etmiyor ..

Mesai saatlerine dikkat edilmemesi aile hekimleri ile ilgili şikayetlerin başında gelmektedir. Gözlemlediğim kadarı ile de gerçekten kendimize çeki düzen vermemiz gereken ilk konu mesai saatlerine uyulmasıdır.

Peki kalıcı çözüm nasıl elde edilir diye soruyorsanız : kişi bazında mesaisine dikkat eden doktora kaydınızı aldırmak için müracaat edebilirsiniz, toplum bazında ise küçük küçük şikayetler çoğalırsa birilerin gözüne batacak seviyeye gelir ve bir farkındalık oluşabilir.. Ayrıca kendimiz işimizi hakkı ile yapmaya gayret etmeden başkalarından bu güzel davranışı beklemek yanlış olacağını bilmeli ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için uğraşmalıyız..


Aile hekimi ile ilgili şikayetler ve çözüm yolları - Hasta kayıtları ile ilgili şikayetler - okuyun
Aile hekimi ve aile hekimliği ile ilgili şikayet ve önerilerinizi aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu yazılara da göz at !!

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Ali Kalkan 01.08.2013

m3l4nk@hotmail.com

5914016840

Aile Hekimi

Ben bugün hastalığım nedeni ile aile hekimime gittim ."Sıramı aldım".Daha sonra sıramı bekledim . Sıram geldiğinde içeri böylece giremezsiniz diyerek canan türkkanı erçek adlı aile hekimi beni dışarı çıkarttı ve benden sonra gelen hastayı içeri aldı .Bende benden sonra geleni aldı diyerek özel hastaneye gittim ve 40 tl muayene parası ödemek zorunda kaldım .Mağdur edildim.Doktor beni terslediği gibi birde muayene etmemiştir.Ben gereğinin yapılmasını rica ediyorum mağduriyetime karşılık en azından aile hekimi canan türkkanı erçek`in uyarılmasını arz ediyorum.

Adsız dedi ki...

Yetkili kişi beni 05380877224 numarasından arayabilir.

ebabil dedi ki...

Merhaba
burası sadece şikayetlerin dile getirildiği ve çözüm yollarının arandığı bir blog sitesidir.

Resmi kanal üzerinden istek ve şikayetleriniz için 182 nolu numarayı arayabilirsiniz.